skip to Main Content

Hur kvinnliga p-piller online – utan recept … kan spara tid, stress och pengar.

Hur kvinnliga p-piller online – utan recept … kan spara tid, stress och pengar.

Tretton När man tittar på läkemedel som individer faktiskt har föreslagits och även distribuerats på medicin och/eller fallhistorier, kan det tyckas att det finns problem med läkemedlets effektivitet. Läkemedlet kan faktiskt saknas terapeutiskt för den störning som det faktiskt har föreslagits för, men bristen kan faktiskt vara ett slutresultat av den låggradiga styrkan hos läkemedlets aktiva beståndsdelar, en total brist på energirika ämnen, och även med tanke på att det är faktiskt falskt.

The Planet Health And Wellness Company (THAT) upprätthåller WHO:s understandard och även Falsified Medical Products Team. 14 Internationella kommissionen har faktiskt specificerat förfalskade mediciner som "konstgjorda läkemedel som går över av sig själva som faktiska, godkända läkemedel."15 Mellan 2013 och 2017 fanns det faktiskt totalt 1112 undermåliga eller konstgjorda läkemedel som nämndes i WHO:s datakälla.

Tretton Vissa av dessa falska mediciner köptes över webben och bestod också av förmodade livsstilsmediciner (t.ex. för estetiska ändamål, fettförbränning eller impotens); lokalanestetika, smärtstillande medel, preventivmedel och fertilitetsterapier, diabetesmediciner, centermediciner, HIV samt behandlingar för leversjukdomar, malariamediciner, https://svensktapotek.net/ psykofarmaka, cancercellsmediciner, antibiotika och även vaccinationer. 14 Olämplig Nettillgänglighet till receptbelagda läkemedel är verkligen inte unik för USA.

6 %), opioider (4, 1 %) och även lugnande medel (2, 7 %). 16 I Storbritannien har den sofistikerade förpackningen och även utseendet på imitationsläkemedel som köpts via webben med hjälp av giltiga handelsalternativ lett till att dessa läkemedel sprids i detaljhandelsapotek och på vårdcentraler. 17 Enligt en forskning som administrerats i Nederländerna, minst 10.

18 Koenraadt såväl som van de Ven inkluderade att "Omoraliska livsstilsdroger köps huvudsakligen via e-handelssajter och även på webbapotek, och även användare avslöjar höga kostnader för nöjdhet" tillsammans med sina investeringar. 18 I ett nationellt skildrande exempel i Ungern var det faktiskt mycket troligt att återkommande köpare av grundläggande saker på nätet än irreguljära konsumenter köpte mediciner online.

19 Följande lilla prov från de litterära verken beskriver de osäkra såväl som utmanande frågorna och de resultat som kan utvecklas tillsammans med bekvämligheten med att köpa effektiva droger online. År 2011 publicerade såväl Jena som Goldman en utvärdering av ökningen av receptbelagd drogmissbruk i USA mellan 2000 och 2007 och även sitt eget partnerskap tillsammans med tillgången online för missbrukade läkemedel.

Twenty Monteith och Glenn analyserade hur lätt det är att köpa psykiatriska läkemedel online. De använde sig av sökfrasen "köp [läkemedelsetikett] online" för att undersöka 38 ofta använda mediciner, varav tretton har en högre missbruksförmåga. 21 Sökmotorn resulterade i att 167 apotek gav läkemedel till försäljning, varav 147 (88%) utförde inte kräver någon typ av förskrivning.

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
Search